Kaip pradėti žvejoti

Žvejybos pradžiamokslis

Jei jau čia užsukote, vadinasi galvojate apie žvejybą ir ieškote patarimų kaip pradėti žvejoti. Šiame įraše pasidalinsiu savo patirtimi ir pamąstymais.

Taigi, jei jau apsisprendėte žvejoti, reikėtų nuspręsti koks jums būdas yra arčiausiai širdies. Pagrindiniai būdai yra:

  1. Plūdinė žvejyba
  2. Dugninė žvejyba
  3. Spiningavimas
  4. Muselinė žvejyba

Toliau pakalbėsiu apie kiekvieną žvejybos būdą plačiau.

1. Plūdinė.

Tai turbūt populiariausias žvejybos būdas, nuo kurio pradeda 90% dabar žvejyba užsiimančių žvejų. Atsimenu, kai buvau dar vaikas, su seneliu darydavomės meškerę iš lazdyno, ant galo šakos įpjaudavome su peiliu, užrišdavome valą, pasidarydavome improvizuotą plūde (pvz.: iš šampano kamščio) ir eidavome prie ežero.
Šis žvejybos būdas yra labai populiarus pavasario metu, kuomet nutirpsta ledas ežeruose ir prasideda kuojų migracija į upes. Taip pat daug plūdininkų upėse galime sutikti ir rudenį, gaudant tas pačias kuojas.  Tačiau vasaros metu, tai ne toks populiarus žvejybos būdas.

Kokių įrankių reikia?

1. Meškerė, dažnausiai naudojama „telescope“ tipo. Meškerės ilgis – nuo ~3,7m.
2. Ritė.
3. Valas. Dažniausiai naudojamas monofilamentinis valas.
4. Plūdės, plūdės stabdžiai, švinai, kabliukai.
5. Masalas. Dažniausiai sliekas, dzikas, kukurūzas, batonas <…>.

Ir jūs jau pasiruošęs žvejoti. Reikia tik išsirinkti ežerą ar upę kur norite pamėginti.

2. Dugninė.

Apie dugninę žvejybą, daug pasakyti negaliu, šiuo būdu esu žvejojęs tik keletą kartu. Šis žvejybos būdas, mano manymu yra antras pagal populiarumą Lietuvoje. Tai žvejyba reikalaujanti daug kantrybės. Šios žvejybos metu žvejai naudoja specialias šeryklėles, kad prisijaukintų žuvį. Šioje žvejyboje yra labai daug sistemų, kaip tvirtinti kabliukus, šeryklėles. Teisingos sistemėlės pasirinkimas daro didelę įtaką žuvies kibimui, tačiau nemažiau svarbu yra ir tinkamai prisijaukinti žuvį. Dugnine meškere žvejoti galima praktiškai visų rūšių žuvis, yra sistemos ir masalai net ir lydekoms. Tačiau dažniausiai, šiuo būdų taikinys yra taiki žuvis – karšiai, karosai, karpiai ir t.t.

Kokių įrankių reikia?

1. Feeder tipo meškerė. Tai meškerė su jautria galūne, kuri virpėdama išduoda žuvies kibimą. Šios meškerės turi rekomenduojamą užmetimo svorį. Kuo didesnis svoris – tuo toliau galima užmesti masalą bei galime kabinti didesnę šeryklėlę.
2. Ritė. Ritės ant feeder’ių dažniausiai būna didesnės ir galingesnės nei ant plūdinių, nes žuvys paprastai pagaunamos didesnės. 
3. Valas. Naudojamas gali būti tiek monofilamentinis, tiek pintas valas. Pavadėliai dažniausiai iš monofilamentinio valo.
4. Šeryklėlės. Šeryklėlės būna įvairių, dydžių, jų pasirinkimas priklauso ir nuo meškėrės užmetimo svorio.
5. Kabliukai, sukučiai, šeryklų stabdžiai ir kitos priemonės skirtos sistemėlėms rišti.
6. Jaukas. Jaukas yra pardavinėjamas žvejų parduotuvėse, yra daugybė jo rūšių, skirtų skirtingiems metų laikams, skirtingoms žuvims ir vandens telkiniams.
7. Masalas. Dažniausiai sliekas, dzikas, kukurūzas, batonas <…>.
8. Kėdė. Šios žvejybos metu yra daug sėdima ir laukiama, tad reikėtų įsigyti patogią kėdės.

Yra dar daugybė įrankių šiai žvejybai, tačiau, norintiems pradėti užteks ir mano aukščiau išvardytų įrankių, norint nuvažiuoti pažvejoti ir sugauti savo pirmą žuvį. Patarimas kur žvejoti, idant pagauti žuvį pradedančiajam? Privatūs tvenkiniai, kur reikia susimokėti už žvejybą. Ten žuvis yra auginama, todėl šansai pagauti žuvį išauga keleriopai. Taip pat yra tokių tvenkinių, kur galioja „Pagavai – Paleisk“ principas. Tokiame tvenkinyje galima sugauti ir rekordinį laimikį.

3. Spiningas.

 Man labiausiai patinka žvejyba spiningu (apie tai, daugiausiai ir rašysiu šioje svetainėje). Kodėl spiningavimas? Dėl to, kad tai yra aktyvi žvejyba, kurios metu  ieškant laimikio apžvelgiama daug plotų, nueinama daug kilometrų. Spiningavimą galimą suskirstyti į žvejybą upėse ir ežeruose. Šiuo žvejybos būdu ežeruose yra  žvejojama plėšri žuvis t.y. dažniausiai lydekos, ešeriai, starkiai, šamai ir kt. O upėse dažniausiai ieškau – šapalo, salačio, upėtakio, lašiša. Lašišų ir upėtakių žvejyba išsiskiria, kaip ypatingai daug kantrybės reikalaujantis žvejybos būdas, tačiau to vertas.

Kokių įrankių reikia?

1. Spiningas. Tai dažniausiai „match“ tipo meškerė. Ilgis varijuoja nuo 1,8m (mažose upėse) iki 2,7m (didelėse). Valtyje dažniausiai naudojama apie 2,3m ilgio spiningas.
2. Ritė. Ritės dydis priklauso nuo to, kokią žuvį planuojate žvejoti. Lydekoms dažniausiai naudojama 2000-3000 dydžio ritės. Upėtakiams Lietuvoje – 1000.
3. Valas. Gali būti tiek monofilamentinis, tiek pintas. Tai priklauso taip pat nuo to ką gaudysite.
4. Pavadėlis. Pavadėliai lydekoms – kieti, dažniausiai titaniniai, volframiniai, kad lydeka jų nenukastų. Šapalams, upėtakiams – fluorkarbono pavadėlis.
5. Masalai. Šioje žvejyboje naudojami dirbtiniai masalai. Tai yra – blizgės, guminukai, sukrės, vobleriai.

Turint keletą skirtingų masalų, jau galima pradėti žvejoti. Bėda tame, jog pradedantysis žvejas, taip galės žvejoti nebent upėse, nes norint žvejoti ežeruose, patartina turėti valtį, kurią turint galima patikrinti didžiąją ežero dalį. Taip pat žvejojant ežere, ypač nepažįstant ežero, yra būtinas echolotas. Tai prietaisas skirtas nustatyti dugnui, bei taip pat kur būriuojasi žuvys. Tačiau žvejodamas ir nuo ežero krantų esu pagavęs ne vieną lydeką. 

4. Muselinė.

Tai pastaruoju metu Lietuvoje ypač sparčiai populiarėjantis žvejybos būdas. Šis būdas populiariausias yra Š. Amerikoje. Šis žvejyba išsiskiria tuo, jog užmetimo metu yra naudojamas ne masalo svoris, o pats valas. Visose kitose žvejybose, naudojamas masalo svoris užmetimo metu, o museliaujant yra naudojamas pačio valo svoris. Darbinis valas čia yra žymiai storesnis ir yra įvairių formų.

Kokių įrankių reikia?

 1. Muselinis spiningas.
2. Ritė.
3. Valas. Pradžioje užvyniojamas paprastas pintas valas, vėliau vyniojamas jau „muselinis valas“ ir tuomet rišamas pavadėlis.
4. Masalas. Šios žvejybos masalas yra muselės. Tai ant kabliuko įvairių priemonių (plunksnų, siūlų ir kt.) pagalba atvaizduotos tam tikros muselės.

Šios žvejybos neteko dar bandyti ir žinau apie ją mažiausiai. Daugiau galite pasidomėti puslapyje: www.museline.lt

 

Kur visa tai įsigyti?

Lietuvoje yra labai daug žvejybos parduotuvių, kurių darbuotojai jum mielai patars kokią įrangą išsirinkti, bei nepagailės patarimų. Žvejybos prekių pasirinkimas yra didžiulis, nuo garsiausių firmų iki paprasčiausių kinietiškų voblerių. 

Jeigu esate tvirtai nusprendęs, kuris žvejybos būdas jus labiausia traukia, tuomet patartina pirkti iškart geros kokybės įrankius (meškerę, ritę). Geri įrankiai suteikia žymiai daugiau malonumo, kadangi jie yra patvarūs, tačiau svarbiausia yra tai, jog gerai galime jausti masalo darbą (kalbu apie spiningavimą). Gera meškerė ir gera ritė jums tarnaus ilgą laiką ir lemiamais momentais jums padės. Tuo tarpu prasta įranga yra trumpalaikė, bei gali jus nuvilti lemiamais žvejybos momentais. 

Jeigu dar tiksliai nenusprendėte, kuris žvejybos būdas jums labiausiai patinka, tuomet paprašykite pažįstamų kartu pažvejoti, galbūt jie paskolins savo įrankius. Jei žvejojančių draugų neturite, tuomet patarčiau rinktis ekonominės klasės įrankius, kurie šiais laikais gaminami tikrai geri. O kai jau būsite išbandęs įvairius žvejybos būdus, tada ir galėsite nuspręsti, kokių įrankių jums reikia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *