Pavasarinė lydekų žvejyba

Pavasarinė lydekų žvejyba

Šiame įraše norėčiau pakalbėti apie lydekų žvejybą. Tai benepopuliariausias žvejybos būdas spiningu Lietuvoje. Pagal Megėjiškos žūklės taisykles, lydekų žvejyba yra draudžiama iki 2018 Balandžio 20d. Todėl lydekų žvejybą galėsite pradėti Balandžio 21d (šeštadienį).

 

Kur ieškoti lydekų?

Nutirpus ledui, lydekoms išneršus visi žvejai skuba į ežerus bei upes, tačiau ar žinote kur jų ieškoti? 

Lydekos, kaip ir visos kitos žuvys yra šaltakraujai gyvūnai, o tai reiškia, jog jų temperatūra priklauso nuo aplinkos temperatūros. Yra žinoma, jog vandens telkinio temperatūra turi įtakos žuvų aktyvumui. Esant šaltesniam vandeniui, žuvys būna vangesnės, tausoja energiją, o kai vanduo sušyla, tuomet jos tampa aktyvesnės. Tačiau, tai nereiškia, jog esant, tarkime 20 laipsnių temperatūrai, lydekos bus aktyvesnės nei, kad 14 laipsnių vandenyje. Nėra vieno tikslaus atsakymo, kokia temperatūra yra optimaliausia. Tačiau, dažniausiai, žvejai sutinka, jog lydekoms optimaliausia temperatūra yra nuo 9 iki 14 laipsnių. 

Jeigu jau išsiaiškinome, kad vandens temperatūra turi įtakos lydekų aktyvumui, tuomet galime pereiti prie pavasarinių lydekų vietų ieškojimo. 

Trumpai tariant – pavasario metu lydekų ieškočiau sėkliuose t.y. gyliuose nuo 1m iki 4m. Dažniausiai tikrinu įvairias ežero įlankėlės (ypač su siauru susiliejimu su pačiu ežeru). Tokias vietas saulė greičiausiai prišildo, o tai leidžia, ten atėjusioms lydekoms greičiau sušilti ir pradėti medžioklę. Visuomet yra išimčių, todėl nekiekviena įlankėlė bus žuvinga. Jeigu dugnas lygus ir smėlėtas, tuomet šansas toje vietoje sugauti solidžią lydeką yra pakankamai mažas. Lydekos mėgsta pasislėpti, tam reikalingos žolės, kelmai, nuvirtę medžiai ir kiti kliuviniai. 

batimetrinis

 

Norėčiau pabrėžti, jog tai nėra universali taisyklė. Daugiausiai rašau apie tai, kas man pačiam yra pasiteisinę, todėl kiti žvejai gali nesutikti. Žvejai, kurie lydekas gaudo velkiaudami, turi savas teorijas, kaip gaudyti lydekas ir tai yra normalu. Visi mes galvojame skirtingai, o čia dalinuosi tik savo asmenine patirtimi.

 

Kokiu paros metu ieškoti lydekų?

Daugeliu atvejų, žvejyba asocijuojasi su labai ankstyvu rytu ir važiavimu link vandens telkinio dar prieš patekant saulei. Visgi, žvejojant pavasarines lydekas, pastebėjau, jog ankstyva žūklė yra beprasmė. Pirmųjų kibimų dažniausiai sulaukiu apie 8-9 valandą ryto, kuomet saulė jau būna patekėjusi ir šiektiek įšildžiusi vandenį. Lydekų kibimo pikas, man dažniausiai yra 10-12 valanda ryto arba jau vakare nuo 18 valandos vakaro iki pat sutemstant. Tokį kibimo laiką, galima paaiškinti tuo, jog lydekos atėjusios iš gilumos į sėklius, pirmiausia įšyla, o tai dažniausiai ir trunka iki ~10h ryto. 

Kokiu oru žvejoti lydekas?

Manau vienintelis dalykas, dėl kurio visi žvejai sutaria, tai yra tai, jog lydekos geriausiai kimba, kuomet diena būna debesuota su pragiedruliais. Taip pat, yra manoma, jog lengvas vėjas iš pietų ar vakarų, taip pat turi teigiamos įtakos kibimui. 

Manau, jog reikia nepamiršti, jog mes ir žuvys gyvename dviejose, visiškai skirtingose, stichijose. Kuomet yra saulėta ir šilta mes jaučiamės gerai, bet tai nereiškia, jog ir žuvys jausis gerai ir norės kibti ant jūsų pasiūlytų masalų. Lydekos dažnai kimba ir lyjant lietui, ir pučiant stipriam vėjui. 

Taip pat, reikėtų stebėti oro, bei slėgio kitimus. Greitai nukritęs ar pakilęs slėgis, žuvis veikia neigiamai, kaip ir greitai kylantis ar besileidžiantis vandens lygis. 

 

Mėnulis

Dažnai lydekų žvejyboje yra minima mėnulio fazių įtaka žuvų kibimui. Yra vienas labai įdomus app’sas, kuriame galite patikrinti geriausius kibimo laikus bei dienas pagal Mėnulį, taip pat ten rasite surašytas žvejybos taisykles ir kitą naudingą informaciją. Šis app’sas vadinasi „Gamtukas žvejys“, deja tačiau jį parsisiųsti į savo telefonus gali tik Android vartotojai (per Play Store arba nuėję į šią nuorodą).

Ar Mėnulis turi įtakos kibumui? – tai klausimas kurį palieku spręsti jums patiems. Iš savo asmeninės patirties galiu pasakyti, jog iš pradžių maniau, kad mėnulis tikrai turi įtakos kibumui, tačiau dabar nebeesu toks tikras, nes esu turėjęs tikrai daug kibimų ir per tokią mėnulio fazę, kuomet turėtų visai nekibti.

 

 

*Pastaba:

Norėčiau pabrėžti, jog tai ką rašau yra mano asmeninė patirtis ir šių rašliavų jokiu būdu nepriimkite kaip tiesos. Žvejyba ir yra įdomi tuo, kad laiką leisdami darbe ir svajodami apie žvejybą, galite skaityti kitų žvejų pramanus ir teorijas, tačiau kiekvienas iš mūsų pats turi atrasti savo tiesas ir būdus kaip, ką ir kada žvejoti. Žvejyba yra menas ir čia negalioja jokios taisyklės ir aklai neklausykite nei manęs, nei to ką sako kiti (na išskyrus http://www.am.lt/VI/article.php3?article_id=6433). Domėtis ir skaityti reikia, tačiau žvejyboje svarbiausia praktika, o ne teorija. 

Todėl artėjančio lydekų sezono proga, norėčiau Jums, skaitytojai, palinkėti niekada nenustoti ieškoti. 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *