Šapalų žvejyba – kaip pradėti?

Šapalų žvejyba – ABC

Sveiki,

kurį laiką, buvau išvykęs, tad laiko žvejoti, bei pildyti blogą nebuvo. Šį kartą norėčiau pakalbėti apie šapalų žvejybą ir tai ką turėtų žinoti naujokas, norintis išbandyti šią žvejybos šaką.

Šapalas

Tai itin atsargi žuvis, kurią pagauti tikrai sunkiau nei suvilioti lydeką. Šapalai itin stipri žuvis, kuri gali ilgai kovoti ir nepavargti, o tai apsunkina rekordinio šapalo ištraukimą ant kranto. Tipinė šio žuvies buveinė – upės rėvos, kuriose yra gausu žolių, kliuvinių, skirtingų srovių, akmenų ir t.t. Vieni žvejai teigia, jog žuvis stovi prieš kliuvinį, kiti, jog už kliuvinio, tačiau aš manau, jog šią žuvį galima pagauti tiek ten, tiek ten. 

Geriausiai kimba nuo gegužės vidurio iki pat vasaros pabaigos. Tiesa gegužės pabaigoj-birželio pradžioj, būna šapalų nerštas, kuomet turėtumėte jiems leisti pailsėti, nors draudimo juos žvejoti ir nėra.

Įrankiai

Spiningas. Šapalų žvejyba, dažniausiai asocijuojama su UL-L klasės spiningais. Kokį spiningą rinksitės priklauso nuo jūsų pačių, tačiau turėtumėte atsižvelgti į tai, kokioje upėje ruošiates žvejoti. Jeigu upė didelė, tuomet vertėtų pagalvoti apie 2.3m ir ilgesnį spiningą, jei tai maža upė – ~1,8m ilgio spiningas. Tai padės jums patogiau valdyti masalą ir geriau jaustis upėje, kuomet atitinkamas meškerės koto ilgis netrukdys, o padės. 

Ritė. Žvejojant šapalus reiktų rinktis 2000 dydžio rites. Manau, jog tai pakankamai didelė ritė kad atlaikytų galingo šapalo ataką, tačiau taip pat ir pakankamai lengvos, kad tinkamai susibalansuotu su jūsų UL ar L klasės spiningu. 

Valas. Šiais laikais populiariausia šapalų žvejybos sistema yra pintas valas + FC pavadėlis. Pintas valas 0,12-0,14mm, FC pavadėlis 0,18-0,20mm. Žinau vieną žveją, kuris naudoja 0,43mm FC pavadėlį ir traukia šapalus monstrus ir FC pavadėlio storis šapalų jam nebaido, tačiau puikiai apsaugo nuo lydekų dantų. Tad čia spresti jums. 

Masalas. Trumpai tariant – pavasarį naudojame Minnow tipo voblerius, o jau artėjant vasarai, nuo gegužės vidurio galime pradėti naudoti ir Crank tipo voblerius. Voblerių sąrašą rasite apačioje, ten pasidalinsiu neblogais ir pigiais vobleriais iš aliexpress.

Kuprinė ar liemenė čia patiems spręsti, taip pat labai naudingos yra bridkelnės, kurios leidžia pasiekti tolimesnes vietas bei patogiau pravesti masalą. Taip pat norint apsaugoti savo rankas nuo voblerių kabliukų, patarčiau įsigyti upinį graibštelį arba lip-grip’ą – jis leidžia patogiau pagauti žuvį ir ištraukti kabliukus.

Žvejyba

Kur aš ieškau šapalų?     – Žvejoju 99% didelėse upėse, ieškau jose rėvų, sraunumų, salų, žolių, akmenų, įvirtusių medžių – tokias vietas mėgsta šapalai. 

Kaip prieti prie šapalo?     – Stengiuosi žvejyba suplanuoti iš anksto. Geriausia bristi prieš srovę, kadangi žuvys upėje yra atsisukusios prieš srovę, tad ne taip greit pajaučia artėjantį pavojų. 

Kaip pravesti masalą?     – Dažniausiai pravedu darydamas kilpą, t.y. metu ne tiesiai prieš srovę, o šiek tiek skersiau ir tuomet padaręs kilpą vynioju masalą. Reikia apmėtyti gerai visas potencialias vietas, t.y. jeigu matote akmenį kyšantį iš vandens, meskite ir praveskite prieš jį, o sekantį kartą už jo. Praveskite taip pat ir tarp žolių, ten mėgsta tykoti grobio ne tik šapalai, tačiau ir salačiai (dėl to, kad salačiai tyko grobio būtų galima pasiginčyti, tačiau tikrai yra tokių vietų, kurias salačiai mėgsta ir ten dažnai grupuojasi).

Užkibo šapalas?    – Kuomet žvejojate Crank tipo vobleriais, dažnai galime pamatyti kaip šapalas, staiga iššokęs iš vandens puola voblerį. Dažnai, dar naujokams žvejyboje, tai būna nesėkmingi kibimai, nes tik pamatę šuolį, žvejai per anksti bando pakirsti ir taip dar prieš šapalui užkimbant patraukia vobleriai šapalui iš po nosies ir jis jo nebepasiekia. Tad čia patarčiau šiektiek palaukti, kuomet pagalvojate, jog jau norite kirsti, palaukite dar sekundę ir darykite pakirtimą tuomet. 

Kai jau šapalas užkimba, jis dažnai prašo valo, tad reiktų būti tam pasiruošus ir gerai nustačius stabdį, bei taip pat juo manipuliuoti jau šapalui užkibus. Dažnai šapalai gali panerti į žoles, jei yra medis – tarp jo šakų. Tad prieš užmetant masalą, reikėtų taip pat pagalvoti, ne tik kaip čia pagauti šapalą, bet kaip ir jį ištraukti.

Atradus šapalų vietas reikėtų jas įsidėmėti ir vis patikrinti. Taip pat upėse esti tokios vietos, kur tarkime pagaunat tik mažus šapalus. Tos vietos dažniausiai ir lieka tik mažų šapalų kibimo vietos, tad paieškas turėtumėte testi toliau.

 

O šiaip ši žvejyba yra pasakiškai įdomi ir graži. Iš asmeninės patirties, galiu pasakyti, jog man šapalai kimba geriau: Neryje – vakarais, Nemune – dieną, vakarais. Nesu ankstyvos rytinės žvejybos mėgėjas, tačiau, kiek kartų vasaros metu buvau atvažiavęs nuo ankstaus ryto prie upės, deja, bet įspūdingo šapalų kibimo suaktyvėjimo nemačiau, kai tuo tarpu vakarais šapalai tikrai gerai kimba. Tačiau pagauti juos galima ir vidurdienį. 

 

Vobleriai šapalams: 

Superinis rinkinys pradedančiajam

Jackall Chubby kopija 1

Jackall Chubby kopija 2

Jackall Chubby kopija 3

Jackall Chubby kopija 4

Nemuno mylimiausi 4,2g

Pontoon 21 Red Rag kopija

RR – Chubby hibridas

Yo-zuri L-Minnow kopija

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *